Treść
Dom Pomocy Społecznej im. Księdza Kardynała Józefa Glempa w Bramkach
Uzyskał zezwolenie na działalność na czas nieokreślony. Jest zarejestrowany w rejestrze Domów Pomocy Społecznej woj. mazowieckiego poz. nr. 22. Przeznaczony jest dla osób dorosłych, niepełnosprawnych intelektualnie oraz osób przewlekle psychicznie chorych.
Koszt utrzymania mieszkańca w 2025r. : 8.190,00 zł miesięcznie.
W ramach tej kwoty oferujemy szeroki wachlarz usług, świadczonych przez wykwalifikowany personel, w zakresie realizacji potrzeb: bytowych, opiekuńczych, wspomagających.


Hostel
W Hostelu i Domu Rodzinnym dysponujemy 2- osobowymi pokojami z łazienkami o wysokim standardzie oraz kuchnią z wyposażoną w nowoczesny sprzęt gospodarstwa domowego. Doborem współmieszkańców w pokojach zajmuje się zespół opiekuńczo terapeutyczny i psycholog.
Dom Rodzinny w Górnej Wsi
Dom to ciepło, to ostoja i poczucie bezpieczeństwa. Właśnie tak o Domu Rodzinnym w Górnej Wsi mówią jego mieszkańcy.
“ To nie sztuka wybudować nowy dom,
– sztuka stworzyć, by miał w sobie duszę”

W zakresie potrzeb bytowych zapewniamy:

- pozbawiony barier architektonicznych obiekt wyposażony w system przyzywająco – alarmowy i alarmowo – przeciwpożarowy.
- miejsca w pokojach 1-, 2-, 3-, 4-osobowych w budynku głównym, Domu Rodzinnym oraz w Hostelu – miejsca w pokojach 2-osobowych z łazienkami ,
- pokoje urządzone, zgodnie z gustami mieszkańca, zapewniające ciepłą, rodzinną atmosferę,
- możliwość korzystania z łazienek i toalet, zgodnie ze standardami, dostosowanych do osób niepełnosprawnych,
- całodobowy dostęp do kaplicy,
- doskonale zorganizowany i wyposażony gabinet doraźnej pomocy medycznej,
- możliwość korzystania z kawiarni , pracowni terapeutycznych i rehabilitacyjnych,
- możliwość korzystania z kuchenek pomocniczych, pomieszczeń pomocniczych do prania oraz suszenia ,
- smaczne domowe posiłki z możliwością wyboru zestawu oraz posiłki dietetyczne
Dom nasz jest jedną z nielicznych placówek, która oferuje różne formy mieszkalnictwa, dostosowane do każdego stopnia możliwości psychofizycznych mieszkańców, służące pełnej rehabilitacji społecznej.
Osoby wymagające pomocy i opieki w każdej sferze funkcjonowania znajdują miejsce w budynku głównym, zapewniającym całodobową opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego, opiekuńczego i terapeutycznego.
Osoby sprawniejsze fizycznie i psychicznie, wymagające pomocy tylko w określonych sferach funkcjonowania, mają możliwość zamieszkania w Hostelu – nowoczesnej formie mieszkalnictwa opartej na budowaniu prawidłowych wzajemnych relacji pomiędzy osobami niepełnosprawnymi, pod dyskretnym nadzorem wykwalifikowanej kadry.


Dla osób niepełnosprawnych , trafiających do naszej placówki , a umiejących już radzić sobie z podstawowymi zadaniami dnia codziennego , proponujemy Dom Rodzinny w Górnej Wsi. W Domu tym osoby niepełnosprawne mają możliwość funkcjonowania w warunkach nie odbiegających od panujących w rodzinach, ucząc się jednocześnie samodzielności i podejmowania decyzji związanych z ich życiem. Na co dzień mieszkańcy, przy niewielkiej pomocy personelu, prowadzą gospodarstwo domowe, opiekują się zwierzętami domowymi, pielęgnują ogród.
W zakresie potrzeb opiekuńczych i wspomagających oferujemy:
- organizację zajęć terapeutycznych przez wykwalifikowaną kadrę w Centrum Terapii Zajęciowej.
- zajęcia w Snoezellen wg. nowatorskiej metody rozpowszechnionej w Europie Zachodniej, opartej na aktywizacji osób najciężej dotkniętych niepełnosprawnością,
- zajęcia dodatkowe mające charakter terapeutyczny i zmierzające do uatrakcyjniania czasu wolnego: zajęcia katechetyczne, umuzykalniające, zajęcia sportowe i aerobiku, próby zespołu artystycznego(odnoszącego sukcesy na licznych przeglądach ogólnopolskich), biblioterapię
- codzienne wsparcie psychologa,
- opiekę rehabilitanta, usprawniającego w ramach rehabilitacji leczniczej, w pomieszczeniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny,
- możliwość kontaktu z kapłanem i udział w praktykach religijnych w niedziele i święta kościelne w kaplicy na terenie Domu,


- organizację świąt, uroczystości okazjonalnych, udział w imprezach kulturalnych i turystycznych,
- udział w wielu imprezach wyjazdowych: olimpiadach sportowych, przeglądach twórczości, pielgrzymkach, biwakach, wycieczkach, turnusach, wyjazdach do kina, na wystawy itp.,
- możliwość całodobowych odwiedzin mieszkańca przez rodziny i ich bliskich.
Każda osoba przebywająca w naszej placówce rehabilitowana jest w oparciu o opracowany przez zespół opiekuńczo – terapeutyczny Indywidualny Plan Wspierania.
Pracownicy naszego Domu starają się zapewnić mieszkańcom miłą atmosferę i stworzyć warunki życia możliwie najbardziej zbliżone do rodzinnych.
Zasady przyjęcia
Do Domu Pomocy Społecznej im. Księdza Kardynała Józefa Glempa w Bramkach przyjmowane są osoby na podstawie decyzji o umieszczeniu w domu pomocy wydanej przez Starostę Powiatu Warszawskiego Zachodniego.
Decyzja kierującą i decyzje o odpłatności za pobyt w naszym Domu wydaje organ gminy właściwy dla osoby kierowanej.
Przy przyjęciu mieszkańca do Domu Pomocy Społecznej im. Księdza Kardynała Józefa Glempa w Bramkach wymagane są następujące dokumenty, gromadzeniem, których zajmuje się ośrodek pomocy społecznej właściwy dla miejsca zamieszkania danej osoby:
- pisemny wniosek o skierowanie do domu złożony do ośrodka pomocy społecznej przez osobę ubiegającą się lub jej opiekuna prawnego,
- wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej,
- opinia ośrodka pomocy społecznej dotycząca stopnia sprawności osoby ubiegającej się o przyjęcie,
- decyzja o przyznaniu zasiłku stałego wyrównawczego, decyzji organu emerytalno-rentowego ustalającego wysokość renty lub emerytury,
- zgoda osoby ubiegającej się o przyjęcie lub jej opiekuna prawnego (jeśli osoba jest ubezwłasnowolniona) na ponoszenie opłaty za pobyt w Domu Pomocy Społecznej im. Księdza Kardynała Józefa Glempa w Bramkach,
- zaświadczenie lekarza internisty, psychiatry i psychologa o stanie zdrowia osoby ubiegającej się o przyjęcie do naszego Domu,
- dowód osobisty.
Zasady odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej im. Księdza Kardynała Józefa Glempa w Bramkach.
Pobyt w Domu Pomocy Społecznej im. Księdza Józefa Kardynała Glempa w Bramkach jest odpłatny i wynosi w 2025 roku 8.190,00 zł.
Opłatę za pobyt w Domu wnoszą, w kolejności:
- mieszkaniec Domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu,
- małżonek, zstępni przed wstępnymi, lub inne osoby – zgodnie z umową zawartą z ośrodkiem pomocy społecznej,
- gmina, z której osoba została skierowana do Domu Pomocy Społecznej im. Księdza Kardynała Józefa Glempa w Bramkach.


Zajęcia terapeutyczne
Terapia zajęciowa prowadzona w naszym Domu ma na celu zwiększania zakresu samodzielności i zaradności życiowej, wdrażanie do aktywności fizycznej i umysłowej, kształtowanie charakteru, rozwijanie osobowości, nabywanie nowych umiejętności oraz kontynuowanie dawnych zainteresowań.
Miejscem prowadzenia zajęć terapeutycznych są specjalistyczne pracownie. Zajęcia mają charakter dobrowolny i są dostępne dla każdego mieszkańca.
Dom nasz oferuje bogaty wachlarz różnorodnych form terapii zajęciowej tj.: zajęcia z chustą animacyjną, Katecheza, biblioterapia, muzykoterapia, hortiterapia, aerobik, w sali doświadczania świata – Snoezelen, siłownia, ścieżka zdrowia, pracownia dobrego wyglądu „Kącik urody” oraz zespół artystyczny „OSKAR”.
Centrum Terapii Zajęciowej
Centrum Terapii Zajęciowej powstało dzięki przekształceniu budynku gospodarczego znajdującego się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Bramkach. Uroczyste otwarcie i poświęcenie przez Jego Eminencję Kardynała Glempa nastąpiło 29 maja 2008 roku. Jest to integralna placówka dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych, ukierunkowana na terapię zajęciową.
Zajęcia Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzone są w ośmiu pracowniach:
- Pracownia rękodzieła artystycznego
- Pracownia technik audiowizualnych
- Pracownia gospodarstwa domowego
- Pracownia krawiecka
- Pracownia umiejętności życia codziennego
- Pracownia ogrodniczo – botaniczna
- Pracownia remontowo-stolarska
- Pracownia zoologiczna


Pracownia zoologiczna działa od 1 grudnia 2007 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników, ze względu na możliwość bezpośredniego kontaktu z różnymi zwierzętami.
Nasi uczestnicy mają możliwość brania udziału w zajęciach z hortitrapii w ogrodzie, opiekowania się zwierzętami w Mini Zoo oraz uprawy i pielęgnacji warzyw oraz ziół w Eko Ogrodku.
Centrum Terapii Zajęciowej to nie tylko piękne pracownie ale również wspaniały teren rekreacyjno – wypoczynkowy. Położony w pobliżu park i staw sprzyjają różnym formom aktywnego wypoczynku.
Do budynku przeniesione zostały również pracownie terapeutyczne Domu Pomocy Społecznej w Bramkach. Każdego dnia w Centrum swoje zainteresowania i umiejętności może rozwijać ok. 70 osób niepełnosprawnych z terenu powiatu warszawskiego zachodniego i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bramkach.
Pracownie Domu Pomocy Społecznej w Bramkach:
- Pracownia florystyczna
- Pracownia plastyczna
- Pracownia sportowo- rehabilitacyjna
- Pracownia kulinarna
- Pracownia komputerowo-fotograficzna